2018. január 31.

Az akusztika szerepe az egylégterű irodákban

akusztika
akusztikai tervezés
betegszabadság
munkakörnyezet
tanulmány
zaj
bbworks-blog-akusztika_szerepe_a_nagy_legteru_irodakban_

Jelenleg egy kockában dolgozom, a szomszédjaim: egy férfi válás közepén, egy nő problémás gyerekekkel, egy másik nő idősödő szülőkkel, akik gondozásra szorulnak. Az egyetlen gyógymód számomra egy csendes helyiség lenne, akkor talán a főnökömnek megérne engem dolgoztatni… említettem, hogy a másológép mögött ülök?„

Ismeretlen dolgozó mondata egy a New York Times „Beyond the Cubicle” cikkében megjelent tanulmány alapján. 2011, július 18.

Egy akusztikailag nem megtervezett nagy légterű iroda káros az egészségre.

Egy Dániában nemrég készült tanulmány szerint úgy találták, hogy azok az emberek, akik egy ilyen irodában dolgoztak határozottan többet voltak betegszabadságon.
• A legnagyobb probléma: „egyszerűen” a ZAJ
• „személyes pokol”-ként írják le munkahelyi körülményeiket a fenti tanulmányban az ott dolgozók.

Betegszabadságok aránya a nyitott és zárt terű irodákban

(Szerzők: Pejtersen JH1, Feveile H, Christensen KB, Burr H) A tanulmány célja az volt, hogy kiderítsék, vajon a nyitott légterű irodákban dolgozók esetében a betegszabadnapok száma magasabb-e, mint a zárt irodákban. A vizsgálat egy nemzeti kutatás részeként készült, 18 és 59 éves kor között ( 62%-os válaszadási aránnyal), valamint a tanulmányban résztvevők száma: 2403 dolgozó volt.

A Poisson modellt alkalmazták, a különböző típusú irodákban dolgozók szerint. Az elemzés figyelembe vette a kort, nemet, társadalmi, gazdasági helyzetet, testtömegindexet, alkoholfogyasztást, dohányzást, fizikai aktivitást.

Az eredmény meghatározta, hogy a betegszabadság határozottan nagyobb azokban az irodákban, ahol egyszerre több ember dolgozik. A zárt irodákhoz képest, ahol egyedül elzártan dolgozik a munkavállaló, 50%-kal kevesebb a betegszabadság, mint ahol ketten dolgoznak. Ahol 3-6 főnél többen dolgoznak, ott további 36%-kal magasabb a betegszabadság.

Egy másik tanulmányban (Department of Design and Environmental Analysis, Cornell University, Ithaca, New York 14853-4401, USA.) negyven hivatali dolgozóval végeztek kísérletet, munkavégzésüket vizsgálták három órán keresztül szimulált zajjal. Olyan zajjal, ami tipikus egy nyitott légtérű irodában. Csökkent az adrenalin szintjük, kevesebb feladatot oldottak meg és egyéb viselkedési zavarokat állapítottak meg. Sokkal kevésbé voltak motiváltak, mint csendes környezetben.

Mi az akusztika?

Ismerjünk meg néhány alapfogalmat. Az akusztika (hangtan) olyan tudományág, mely az emberi fül számára hallható (kb. 16 Hz-től 20 kHz-ig terjedő) hangok keletkezésével és azok terjedésével foglalkozik. Alkalmazási területei közé tartozik a tér vagy teremakusztika, mely az épületekbe, termekbe beszűrődő vagy azokban keletkező hangok egészséget nem károsító mértékre való csökkentésével, valamint előadótermek, színháztermek, hangversenytermek, mozitermek esetén a terem belső kiképzéséből eredő hangtorzítás csökkentésével foglalkozik.

Reflektív felület
Amiért a visszaverődött hangok rendkívül zavaróak, az azért van, mert a fülünk, ill. egész halló rendszerünk – beleértve az agyat – hihetetlenül érzékeny.
Ha egy szobában állunk, becsukjuk a szemünket, tudjuk, hogy honnan jön a hang, ha 1 hangforrás van. Érzékeljük az időkülönbséget az eredeti hangot és a visszavert hangot meg tudjuk különböztetni, ha közte 1/10 mp eltelik. Ez a visszhang.

Hangelnyelő felület
Ez a legáltalánosabb módja annak ha kontrollálni akarjuk a visszavert hang mennyiségét. Különböző anyagok, különböző módon verik vissza a hangot. Különbözőek a hangelnyelési értékei. NRC ( Noise Reduction Coefficient) Az NRC meghatározásával tervezzük meg a jó akusztikát. Cél: az akusztikai komfort elérése. Egy amerikai publikációban előírják, hogy nyitott légtérű irodákban a mennyezetnek és válaszfalaknak milyen NRC-ét kell tudnia, azaz mekkora hangelnyelést kell elérnie.

Diffúzor
Hangversenytermekben alkalmazzák komoly tervezéssel határozzák meg, a hangot „szétszórja”.

Zajszennyezés

A „NOISE POLLUTION” ártalmas az ember egészségére, ezáltal a vállalati profitra is. A zaklatott ember nemcsak boldogtalan, de kevésbé motivált, kevésbé produktív. Nehéz koncentrálni, nem lesznek új ötletei. A stressz felépül, összeadódik és ez kihat a vállalat eredményességére is. Egy jó akusztikai környezetben, az emberek boldogabbak, egészségesebbek, a társadalomra pozitív hatással vannak, jobban tanulnak, dolgoznak. Proaktívabbak és produktívabbak lesznek.

Nyitott iroda előnyei
• Transzparencia elve, nyitottság, átláthatóság
• Könnyebb egymással kommunikálni, lehet tanulni egymástól, (1.nyitott iroda Németország, 50-es évek)
• Információ könnyebben árad
• Az extrovertált emberek szeretik a nyüzsgést
• Kíváncsiak vagyunk egymásra
• Közösséghez való tartozás érzése
• Hely, nagy tér, világos
• Gazdaságos építés

Hátrány:
• Az introvertált embereknek stresszes
• Állandóan „elöl” vannak, látják őket
• A ZAJ nem kontrolállható
• Nehéz koncentrálni
• A hang mindenhonnan jön, falakról, mennyezetről, a hagyományos paravánokon „átmegy”

Aki komolyan veszi az akusztikát elkerülheti ezt a kiesését.

Aki invesztál az iroda akusztikai tervezésére, jobb eredményt ér el.
A rossz akusztika drága, az emberiségre is káros, és így a gazdaságosságra is.