Tudomány és akusztika

Az akusztika alapvető fontosságú a belsőépítészetben, mivel a tér hangzása jelentős hatással van az ott tartózkodók komfortérzetére és produktivitására.

corvinus_campus8

A megfelelő akusztikai tervezés biztosítja, hogy a zajszint minimális legyen, a beszéd érthető maradjon és a zene élvezhető legyen.

Tudományosan igazolt tény, hogy a hatékony munkavégzés nagyban függ a környezet zajszennyezettségétől is. A hangos környezet felesleges stresszt okoz, ami koncentrációvesztést eredményez, rontja a kommunikációs készségeket és csökkenti a teljesítményt is. Hosszútávon az egészségügyi kockázatok száma is megnő, amelyek miatt a munkavállaló gyakrabban szorul betegszabadságra.

A megfelelő irodaakusztika nemcsak segít minimalizálni a zavaró zajokat és csökkenteni a visszhangot, hanem javítja a dolgozók koncentrációs és kommunikációs képességeit, miközben csökkenti az őket ért stresszt. A csendesebb munkakörnyezetben a dolgozók boldogabbak, produktívabbak és egészségesebbek lesznek.

Az egy légterű irodák esetén az ISO 22955:2021 Acoustics — Acoustic quality of open office spaces szabvány van életben, amelyben rengeteg paramétert határoznak meg. Ilyen paraméter többek között az utózengési idő, amely Tm≤0,5sec lehet a munkaállomásoknál ott, ahol az ember dolgozik. Ugyanakkor, ha két főnél többen tartózkodnak egy területen, akkor az MSZ 2080 előírása szerint az utózengési időt Tm max≤0,8 másodpercben határozza meg.

A nálunk előforduló termékek a térbe kerülve a zajszennyezést és a visszhangot csökkentik. A termékeink úgynevezett NRC (Noise Reduction Coefficient) értékkel rendelkeznek, ami egy átlagos hangelnyelési érték. Az akusztikusok ezt az adatot követelik meg, majd ez alapján választjuk ki a tervezővel közösen a megfelelő termékeket. A mi hangelnyelő termékeink általában 0,95 NCR értékű hangelnyelést tudnak. Ilyen többek között a Topakustik, a BAUX, és a Refelt.

Az iroda akusztika tudományos szemszögből

Egy dán tanulmány célja az volt, hogy kiderítse: nyitott légterű vagy zárt irodákban dolgozók esetében magasabb a betegszabadnapok száma. A vizsgálat egy nemzeti kutatás részeként készült, több mint 2400 résztvevővel. A 18 és 59 éves kor közötti dolgozókat kérdezték, akiknek 62%-a válaszolt a kérdésekre. Az eredmény szerint 50%-kal több betegszabadságot vesznek ki azokban az irodákban, ahol sokan dolgoznak egy légtérben.

Az amerikai Cornell University negyven hivatali dolgozóval végzett kísérletet. Három órán keresztül szimulált zajban kellett munkát végezniük: olyanban, ami tipikus egy nyitott légtérű irodában. A résztvevőknek csökkent az adrenalin szintje, kevesebb feladatot oldottak meg, és egyéb viselkedési zavarokat állapítottak meg náluk. Sokkal kevésbé voltak motiváltak, mint csendes környezetben.

Hogyan hat a jó akusztika az irodákban?

51%-kal növeli a kommunikációs lehetőségeinket 48%-kal növeli a koncentrációs képességünket 27%-kal kevesebb stressz ér minket 10%-kal jobb eredményt tudunk produkálni és közel 10%-kal javítja az emlékezőképességünket

A zajszennyezés élettani hatása

Egy akusztikailag nem megtervezett nagy légtérű iroda káros az egészségre. Felmérések szerint azok, akik ilyen irodában dolgoznak, többet mennek betegszabadságra, továbbá a zajszennyezésre hivatkozva személyes pokolként írják le munkahelyi körülményeiket.

A jó akusztika növeli a koncentrációt

A Harvard Egyetem által végzett tanulmány kimutatta, hogy a jó akusztikai környezet növeli a koncentrációt és javítja a mentális egészséget.

Stresszcsökkentés a zajszennyezés csökkentésével

Az Occupational Safety and Health Administration (OSHA) kutatásai rámutattak, hogy a zajszennyezés csökkentése csökkenti a stresszt és javítja a munkahelyi teljesítményt. Ezek a kutatások hangsúlyozzák, hogy az akusztikai szempontokat figyelembe vevő belsőépítészet nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szempontból is kulcsfontosságú.